2023

Ogród Dereniówka

Opis projektu

PROJEKTANT

Szumi Ogród

LOKALIZACJA

Poznań

DATA

Maj 2023

POWIERZCHNIA

960 mkw

INWESTOR

Prywatny

STATUS

W trakcie realizacji

Nazwa projektu nieprzypadkowo nawiązuje do dereniówki najszlachetniejszej nalewki wytwarzanej z owoców derenia jadalnego, która kojarzona jest z tradycjami szlacheckimi (przygotowana ją wszak jako przysmak w kuchniach dworskich i pałacowych). Krzewy i drzewa dereni sadzone tak często w ogrodach zamkowych dzisiaj są nieco zapomniane. Dlatego, aby nadać ogrodowi unikatowy i niepowtarzalny charakter użyto ich jako bazy w tym projekcie. Ze względu na swój oryginalny wygląd i różnorodność odmian wpisały się one doskonale w całość założenia.

Zastosowany od frontu jako soliter dereń kousa „China Girl” wbrew pozorom przyciąga uwagę nie samymi kwiatami, (które są małe i wcale nie rzucają się w oczy) lecz ozdobnymi liśćmi wyrastającymi u podstawy kwiatostanu. W czasie kwitnienia, które trwa od wiosny do późnego lata, wygląda jakby był obsypany gwiazdkami. Zaś z nadejściem jesieni pojawiają się na nim atrakcyjne kuliste owoce w smaku przypominające owoce liczi.

Palenisko obsadzono równie efektownym dereniem kwiecistym „Rainbow”. Ta odmiana jesienią pięknie się wybarwia, a w maju krzew pokrywa się dużymi białoróżowymi podsatdkami. Jego luźny pokrój przepuszczający promienie słońca pozwolił na posadzenie wkoło niskich różaneczników i traw.

Przy ogródku warzywnym zastosowano derenie świdwa „Midwinter Fire”, których największą dekoracją są silnie wybarwiające się pędy zimą. Na tle śniegu reprezentują się one niezwykle atrakcyjnie, równie ciekawie  wyglądają w zestawieniu z użytą w projekcie brzozą pożyteczną Doorenbos o śnieżnobiałej korze. 

Ogród w stylu naturalnym charakteryzują łagodne łuki rabat z dużą ilością roślin kwitnących i traw. Jedynie przy budynku zastosowano proste linie, aby podkreślić jego nowoczesny kształt.  Architektura ogrodowa oraz wykończenie domu idealnie wpisują się w  projekt ze względu na użyte naturalne materiały  jak drewno czy kamień.

W ogrodzie frontowym zaproponowano  rośliny zimozielone oraz krzewy o następujących po sobie okresach kwitnienia, aby jego przestrzeń była reprezentacyjna przez cały okres wegetacyjny. Pomiędzy nimi znajduje się trawnik, niskie byliny, trawy ozdobne oraz drzewa kwitnące. Zarówno podjazd jak i ścieżka wokół domu została zaprojektowana z jasnych płyt betonowych. Dla uzyskania kontrastu pergolę na winorośl, zadaszenie tarasu, altanę z drewutnią oraz altanę śmietnikową proponuje się wykonać z  metalu w  odcieniu antracytu. Przy zejściu z chodnika wokół domu zaprojektowano dwie nieregularne ścieżki wykonane z wielkoformatowych jasnych płyt betonowych, które obsadzono macierzanką piaskową i karmnikiem ościstym. Na prośbę inwestorów zrezygnowano z innych ścieżek na rzecz rozległego trawnika, dobierając odpowiednią mieszankę traw odporną na intensywną eksploatację.

Taras został wykonany w tym samym kolorze co podłoga w salonie,  dzięki temu stanowi jego harmonijne przedłużenie. Rabaty wokół tarasu podkreślają prostą bryłę budynku by stopniowo przejść w łuk okalający fontannę, nad która króluje świdośliwa „Balerina”. Roślinność zaproponowana na rabatach to byliny kwitnące na biało i fioletowo, zwiewne trawy ozdobne i zimozielone niskie krzewy. Natomiast od strony wschodniej przy budynku zastosowano żółte i bordowe żurawki nawiązujące kolorystycznie do znajdującego się naprzeciwko klonu japońskiego.

Ogród w stylu naturalistycznym podzielony został na kilka wnętrz ogrodowych. Pierwsze z nich to rozbudowany taras, który pełni ważną rolę w ogrodzie. Znajduje się tu strefa wypoczynkowa zaaranżowana pod  pergolą z ruchomymi lamelami, dzięki którym będzie można regulować stopień zacienienia. Obejmuje ona  zestaw  wygodnych mebli wypoczynkowych, jacuzzi, leżankę na kąpiele słoneczne oraz klimatyczne oświetlenie. Z uwagi na spore nasłonecznienie działki kolejne miejsce wypoczynku również wyposażono w pergolę, na której poprowadzono  winorośl. To spokojne miejsce do czytania książek gdzie można zawiesić bujak ogrodowy. Zaplanowano tu  również owalny stolik i plecione krzesła, a na ścianie zawisną  lustra i świetlne kinkiety.

Kolejna strefa to miejsce dziecięcych zabaw, w jej skład wchodzi zadaszona piaskownica wyposażona w kuchnię błotną oraz rozległy trawnik. Następny jest placyk z paleniskiem ogrodowym i owalną ławą uzupełnioną o siedziska w kształcie kamieni. Kolejnym wnętrzem jest ogród warzywny w drewnianych skrzyniach obsadzony od strony sąsiadów krzewami owocowymi. Jego ciekawym elementem jest pergola z ławką, która wyznacza jedną z jego granic i  oddzielaja od reszty ogrodu właściwego. Podobną rolę stanowi swobodny drewniany pionowy płotek obsadzony trawami i werbeną oraz jedna z rabat przeznaczona na kwiaty cięte. Dzięki tym zabiegom ogród warzywny jest prawie niewidoczny z domu i tarasu. Taki podział powiększa optycznie ogród, jednocześnie sprawiając, że każdy z domowników znajdzie przestrzeń dopasowaną do swoich potrzeb.